Копърът е уханно растение с право стъбло, което расте не по-високо от 120 см. Стъблото на копъра, тънко и разклонено, е оцветено в тъмнозелено. Листата на растението са с яйцевидна форма, в зависимост от местоположението имат различна форма. Например долните листа са дълги, разположени на широки дръжки. Листата на върха на стъблото са приседнали и обвити. Цветята на копъра се събират в големи чадъри. Семената на копъра са с яйцевидна и овална форма.
Тази билка цъфти от юни до юли. Растението се отглежда в цяла България. Копърът може да се намери и дивата природа.
Полезни свойства на копъра
Копърът има съдоразширяващи, слабителни, противовъзпалителни и отхрачващи свойства. В допълнение, това растение се използва като добро успокоително и хипнотично средство. Копърът подобрява апетита, укрепва имунната система и нормализира работата на млечните жлези. Отвара и настойка от копър имат жлъчегонни и успокояващи свойства. Запарка, приготвена от листата на растението, помага за облекчаване на възпалението и зачервяването на очите. Копърът е отличен стимулант на стомашния сок.
Копърът понижава кръвното налягане, подобрява работата на сърцето, облекчава главоболието. Инфузията от билки отпуска червата, може да увеличи диурезата. Новородените, които имат проблеми с корема, се препоръчват да приемат копърова вода.
Масло от копър
Маслото от копър е подходящо при шок и нервност, тъй като действа успокояващо. Етеричното масло от копър има бактерицидни и седативни свойства. Маслото от копър се препоръчва при хълцане и лош апетит, подобрява храносмилането. Жените с менструални нарушения също се препоръчват да консумират масло от копър.
Маслото от копър се използва при болки в корема, сърбеж по кожата, подагра, запек, нервност и други неразположения. Помага при лечението на рани, които не зарастват дълго време, а също така подобрява лактацията при кърмещи майки.
Използването на копър
Традиционната медицина използва копър под формата на чай, отвара, запарка от корени и листа. Препаратите от копър се използват за подобряване на апетита, при заболявания на червата, черния дроб и болки в корема. Копърът се препоръчва при пиелонефрит, гастрит и заболявания на дихателната система. Инфузията от копър се използва при хипертония, гнойни рани.
Копър за новородени. Вземете 1 супена лъжица семена от копър и ги залейте с чаша вряла вода. Покрийте съда с капак и го оставете да вари за четвърт час. След прецеждане на готовата вода се дава на детето по 1 чаена лъжичка 5 пъти на ден. Същата отвара може да се използва за лечение на заболявания на отделителната система и възпаления на дихателните пътища.
Копър за подуване на корема. Вземете 2 супени лъжици семена от копър и залейте с 200 мл вряла вода. Оставете състава за 2 часа да се вари в затворен съд. След прецеждане на запарката се приема по супена лъжица три пъти дневно 20-30 минути преди хранене.
Копър за цистит. За да приготвите тази отвара, трябва да вземете трева от копър в количество от три супени лъжици, да я накълцате и да залеете с 200 ml вряща вода. Поставете състава на водна баня за 20 минути. След като се свали от котлона, оставете бульона да се влива в продължение на 45 минути. Приемайте това лекарство три пъти на ден по 70 ml.
Копър за глисти. Взимаме 1 супена лъжица семена и ги напълваме с чаша мляко. Слагаме на огъня за 5 минути, след което изваждаме и охлаждаме за половин час. Приемайте лекарството топло за глисти.
Противопоказания за употребата на копър
Няма противопоказания за употребата на копър. Хората с повишена киселинност на стомаха трябва да използват препарати от копър с повишено внимание.
Тази статия все още няма коментари